OOR
Het festivalseizoen is wel zo'n beetje voorbij. En nu?
Slapen! Eindelijk!  
Een boek! Briljant!  
Dvd's kijken! Fantastisch!  
Puzzelen! Gezellig!  
Niks voorbij, op naar Crossing Border!  
› COLDPLAY, EEN WERELDBAND OP ROUTINE :: 10-9-2009

Hoeveel groter kan COLDPLAY nog groeien? Dat is de eerste vraag die opdoemt als je de tienduizenden mensen op de Goffertweide in Nijmegen ziet. In twee dagen brengt het Britse viertal 120.000 mensen op de been. U2 speelde dit jaar voor een kleiner publiek in de ArenA. Coldplay kan zich meten met de Ieren en dat zonder spectaculair decor, maar met het charisma van de voorman en sterk materiaal.

Bij een grote band hoort een groot voorprogramma. Dat is woensdag Bat For Lashes, die de dag daarvoor de Mercury Prize aan haar neus voorbij zagen gaan, en The Flaming Lips. Wayne Coyne en zijn mannen zetten hun bekende veelkleurige show neer voor een publiek dat voor de verandering eens de nodige aandacht heeft voor de support act. De pluizige figuren aan de rand van het podium zijn weer van de partij, net als de confettikanonnen.



Als het podium is ontdaan van alle confetti is het wachten op COLDPLAY, dat met enige vertraging arriveert. Vanaf opener Violet Hill wordt ieder nummer woord voor woord door het publiek meegezongen. Chris Martin zou zichzelf en zijn stem vanavond kunnen sparen, maar ondanks een bleek en vermoeid gelaat doet hij dat niet niet. Vanaf de eerste minuut rent hij rond, speelt hij gitaar of zit te wippen op zijn pianokruk. Voor de gelegenheid heeft hij de woorden 'goedenavond', 'dankuwel' en 'sorry voor mijn slechte Nederlands' uit zijn hoofd geleerd.



Het publiek is al meer dan tevreden met alle dijken van hits en het uit volle borst meezingen van Fix You en toch krijgen ze nog meer. Op een uitloper van het podium worden God Put A Smile On Your Face, Talk en The Hardest Part in knusse bezetting gespeeld. Het viertal trekt naar een podium ergens midden in het veld om Trouble akoestisch te spelen, net als Billie Jean. Daar wordt ook Death Will Never Conquer gezongen door drummer Will Champion, die het hele concert met zijn strakke drumwerk de ruggengraat van de groep vormt.



Ontbreekt er dan niets aan dit concert? Jawel, een rafelrandje en wat extra spanning. Het is allemaal superstrak geregisseerd, ze hebben het honderd keer eerder gedaan en het is een en al routine aan het einde van de veertien maanden durende Viva La Vida-tour. Dat heeft ook zo zijn mindere kanten. Inpakken doen ze het publiek niet. Na dik anderhalf uur zijn ze er klaar mee. Alle grote hits zijn gespeeld, net als bijna alle nummers van het laatste album. Omvergeblazen zijn we niet. Tijd voor een lange vakantie, een nieuw album en dan maar zien hoe veel groter Coldplay nog kan worden. ALEX VAN DER HULST

Foto's: PETER PAKVIS (DAG 1) + BERT TREEP (DAG 2)

Gezien: COLDPLAY, GOFFERTPARK, NIJMEGEN (WOENSDAG 9 SEPTEMBER, DAG 1)


jamie rocky 10-9-2009 9:57:56
Dat is toch vreemd, 120.000 mensen, slaat de journalist zomaar een slag in de lucht, via andere kanalen hoorde ik namelijk 40.000 man per avond, is 80.000, scheelt maar 40.000 man en is weer minder dan U2 en bovendien waren er nog kaarten te koop voor Coldplay en voor U2 niet meer, die hadden ook nog wel een derde en vierde avond kunnen vullen, niet dat ik enorm U2 fan ben of zo, sterker, kan beide bands wel waarderen maar zie steeds meer dat journalisten zomaar ongefundeerd maar wat met getallen gooien (onlangs in volkskrant te lezen dat bv mono beatles box 150 euro kost, nou zie hem maar te vinden voor die prijs, klopt ook helemaal niets van, maar dit terzijde :) )
2Rowdy 10-9-2009 10:35:21
Jammer dat de reporter (Alex) niet aanwezig was. Of was je te laat en zat je in de file?
Pinjo 10-9-2009 11:23:16
Raar verslag.... Lees overal dat de zanger van Flaming Lips wel degelijk met een plastic bal over het publiek ging. Rest ook weinig geloofwaardig dus??
Ricko 10-9-2009 11:25:38
Maar Jamie...

Het klopt wel! Gisteren stonden er ruim 59.000 mensen... Vandaag is het helemaal uitverkocht, er zijn voor beide dagen zelfs nog kaarten toegevoegd!

Dus check liever eerst zorgvuldig iets, voor je ongefundeerd gaat roepen. Want je beschuldigd mensen van onzorgvuldigheid, en wat doe jij? Exact hetzelfde..!

Gr.
2Rowdy 10-9-2009 11:42:26
Volgens Coldplay zelf waren er ongeveer 65.000 mensen, verbaast me niets, 't was vol vanaf stage tot aan de ingang. En de rubber bal van Flaming Lips ging dus wel degelijk over het publiek heen. De rest van het verhaal is copy/paste (fuzzy) vanaf De Gelderlander. Gratis live CD bij de uitgang gekregen, leuk :))
burrito 10-9-2009 13:50:04
Maar minder publiek dan bij U2, daar waren 125,866 mensen (dus 62,933 per avond).
Jammer dat een vrij jonge band al zo op de automatische piloot speelt.
Het concert in Ahoy was ronduit slecht. Dit was beter zo te lezen.
Hans van den Heuvel (OOR) 10-9-2009 15:39:13
Alex heeft het begin van The Flaming Lips inderdaad gemist. Zijn opmerking over de bal is uit het stuk geschrapt.
Pothuijse 10-9-2009 15:48:58
Wat in ieder geval klopt is dat we niet zijn ingepakt door coldplay. Ben gisteren geweest, was natuurlijk allemaal wel erg vet, maar niet heel bijzonder. Ik vond Chris Martin's stem in de eerste nummers zeer slecht, maar de pot verwijdt de ketel, aangezien ik ook niet honderd procent zuiver mee stond te zingen.. Het publiek heeft helaas ook een paar steken laten vallen wat meezingen betreft. Voorprogramma was weinig meeslepend en het was te merken dat het wachten op Coldplay aan de start van het concert nog even verwerkt moest worden.
Al met al was het wel een vette gig, en blijft het leuke muziek. Volgens coldplay inderdaad 65.000 man (erg goed georganiseerd overigens!), drukke bende dus. Later op de avond kwam het ook met het meezingen wel wat meer op gang gelukkig.. Geen kippenvel helaas, althans niet zo hevig als bij U2 afgelopen juli…
staynice 11-9-2009 13:11:53
goed stuk! En over dat 'niet ingepakt worden' tja...dat is toch altijd heel persoonlijk. Mijn enige kippenvel moment was 'Race for the prize' van The Flaming Lips maar het concert van Colplay was in zijn geheel weer veel beter
mellowbob 11-9-2009 14:28:09
Ik werd inderdaad niet ingepakt door Coldplay. Het was m'n eerste Coldplay-concert en waarschijnlijk ook de laatste. Net als iemand anders al opmerkte: niet één kippenvelmoment, nou ja, ééntje dan. De show was natuurlijk mooi, maar het gebeuren er omheen was voor mij veel te massaal.
Miran666 12-9-2009 4:19:35
Jouw mening is net zo ongefundeerd, 2x 60.000 man, kom ik toch ook echt op 120.000 dus stop talking about U2, Coldplay was way frikkin beter!!
superboer 12-9-2009 9:39:02
Het was aardig. Sympathieke band. Maar het tempo lag te laag. Dat akoestische stukje op het veld had van mij sowieso geschrapt kunnen worden. En te massaal, 60.000 man voor een podium, dat kan echt niet. In een stadion met een centraal podium is het nog een beetje te overzien, maar dit gaat nergens meer over. En "Miran666": ga buiten spelen.
Barre Man 12-9-2009 13:00:09
Wat mij vooral verbaasde was aan de ene kant het retestrakke drumwerk, maar aan de andere kant de totale automatische piloot waarop de band speelde. Akoestisch intermezzo sloeg als een lul op een drumstel en Billie Jean was tenenkrommend. Leuk voor rond het kampvuur, maar niet bij een zichzelf respecterende rockpopband. Wat ik ook jammer vond was de nadruk op het laatste album, dat is m.i. het minst interessante werk van de band.

Maar ja. Gelukkig heb ik de herinnering nog aan een jonge band die er vol voor ging op Lowlands 2000. Voor mij was dit de 2e keer, maar ook de laatste keer dat ik Martin en zn vrienden heb gezien.
graat65 12-9-2009 15:32:48
Ik was er op donderdag. Hoeveel mensen er precies waren weet ik niet, maar het waren er wel heel veel. Als je het mij vraagt een beetje te veel. Ik vond het ook wat te strak geregisseerd, ietwat te veel op de automatische piloot. Maar neemt niet weg dat het nog steeds een erg geslaagd concert was.
Om te kunnen reageren op OOR.nl, moet je jezelf registreren. Dat kan je doen door hier te klikken.

We hopen zo de discussies eerlijker en heftiger te maken!

01 _ NIEUWS / Chris Martin speelt nieuw nummer tijdens persconferentie Apple
02 _ NIEUWS / Axl Rose bekogeld tijdens optreden Guns N’ Roses
03 _ NIEUWS / Nominaties Edison Pop 2010 bekend
04 _ ALBUMS / Shine Not Burn
05 _ ALBUMS / Church With No Magic
01 _ KLAUS KINSKIES, THE / Don’ t Trust Blondes
02 _ FOURTEEN TWENTYSIX / Lighttown Closeure
03 _ DAHL / What A View
04 _ REAL DANGER, THE / Making Enemies
05 _ ET EXPLORE ME / Every Town Should Have It’s Own One Man Band
OOR-LOGE (ABONNEES ONLY)
TE KOOP IN DE OOR-SHOP
BESCHIKBAAR ALS DOWNLOAD