OOR
Tijdens Lowlands slaap ik...
Op de camping  
Thuis  
In een hotel  
Bij een gewillige jongedame / jongeman  
Niet  
› SZIGET DAG 3: SEX PISTOLS WERKEN DIPJE WEG :: 16-8-2008

Een festival kan een mindere dag hebben. Omdat het bij dit SZIGET om een vijfdaags evenement gaat (plus een extra dag nul, door de aftrap met Iron Maiden), is enige coulantie op z’n plek. Maar feit is wel: deze vrijdag houdt qua muzikaal aanbod bepaald niet over. En dan is het weertechnisch ook nog eens een ingewikkeld verhaal.

De BBC meldt een dagtemperatuur van 38 graden. Met alle respect besluiten we het middagprogramma vanwege het extreem bedompte zweetweer te laten voor het is, en komen rond half zes bij de World Stage, waar het een vrolijke boel is bij de Ierse groep ALTAN. Jigs en reels, en een onvervalst trots ‘Eire’-gevoel straalt het door een blonde violiste aangevoerde gezelschap uit. Wie wil weten hoe het er bij folkoptredens op Sziget toegaat, bekijk filmpje 1 of filmpje 2

Het terrein baadt op dit moment door toedoen van stof en zon in een goudgele gloed. Daar komt verandering in wanneer de avond valt en de temperatuur plots begint te dalen. Hevige rukwinden stuiven het zand van het hoofdveld omhoog, tijdens het optreden van de Duitse trots DIE ÄRTZE. Als niet ingewijde toeschouwer kun je je alleen maar verwonderen over het succes en de impact van het Duitse trio. Alles aan de band lijkt de klassieke Nederlandse vooroordelen tegen Duitsers en Duitse popmuziek te triggeren. Ze maken grapjes die geen grapjes zijn (woordspeling: ‘this song is about a Count. Did you say Cunt?’), de gitarist ziet eruit als een volbloedariër, de arrogantie druipt van hun presence af, ze doen iets met theater (nu weer draagt er een ‘n pet, dan een masker, en de zingende drummer loopt ook nog achter een rollator en met nordic walking sticks over het podium, al dan niet vanwege een echte kwetsuur) en hun muziek – waarvan wij dachten dat die volbloed punk was – houdt vaak het midden tussen cabaret en schlager. Anyway: de toegestroomde Duitsers genieten met volle teugen van deze veertigers, dus als wij het volkomen slappe hap vinden, dan zal het wel aan ons liggen (filmpje 3). 

We zitten als muziekliefhebber kortom dip! Die wordt echter voortvarend weggewerkt door THE SEX PISTOLS. Van te voren hielden we nog ons hart vast: zou dit een oubollige trip naar memory lane worden? Zou Johnny Rotten een zingende worst geworden zijn? Niets van dit alles. Ze knallen er meteen lekker vilein op los met Pretty Vacant. Een prima geconserveerde en in militair camouflagepak gestoken Rotten sneert, spot en treitert dat het een lieve lust is (maar geniet duidelijk van zijn rol als volksmenner), en de wel behoorlijk uitgedijde gitarist Steve Jones bewijst dat hij voor de Sex Pistols is wat Ron Asheton voor de Stooges was: een uniek gangmaker op de snaren. De Sex Pistols-show duurt lang, Johnny Rotten steekt in grootse vorm, toont ons zijn onderbroek met Union Jack-motief én zijn blote billen. Het is een raar soort ironie: de muziek die ooit bedoeld is om de Britse rockcultuur tot op het bot af te breken, is vanavond het schoolvoorbeeld van diezelfde rockcultuur. Nooit eerder zo duidelijk gemaakt zien worden dat de Sex Pistols eigenlijk ook gewoon Britpop maken! De sfeer voor het podium is voor Szigets doen behoorlijk geladen en grimmig, er wordt gevochten met de security, gecrowdsurfd en we zien een ambulance door het publiek rijden, maar uiteindelijk lijkt alles mee te vallen. Aan het verzoek van de zijn eigen tepels opwrijvende Rotten aan de dames in het publiek om hun ‘titties’ te laten zien, wordt wijselijk geen gehoor gegeven. We eindigen – na een door de band ingelaste rookpauze! - met een massaal meebeleden Bodies en Anarchy In The UK, plus covers (jaja) van Hawkind (Silver Machine) en Jonathan Richman (Roadrunner). Memorabel optreden, dat de dag redt (zie filmpje 4 en filmpje 5). TOM ENGELSHOVEN

Gezien: SIZGET, DAG 3, FESTIVAL, BOEDAPAST, HONGARIJE (15 AUGUSTUS)

Klik hier voor het verslag van dag 2:
ZOEKEN NAAR VERKOELING

Klik hier voor het verslag van dag 1:
SZIGET OP STOOM

Klik hier voor het verslag van dag 0:
SZIGET VAN START

Lees morgen het verslag van Sziget Dag 4, met o.a. R.E.M., Róisin Murphy en Serj Tankian




 

Er is nog niet gereageerd op dit bericht.
Om te kunnen reageren op OOR.nl, moet je jezelf registreren. Dat kan je doen door hier te klikken.

We hopen zo de discussies eerlijker en heftiger te maken!

01 _ NIEUWS / Cuby+Blizzards in nieuwe film van Anton Corbijn
02 _ ONDERGROND / Raise Cain
03 _ ONDERGROND / One Add One
04 _ ONDERGROND / The Solitary Journey
05 _ NIEUWS / BLOKKENSCHEMA VOOR LOWLANDS 2010
01 _ KLAUS KINSKIES, THE / Don’ t Trust Blondes
02 _ FOURTEEN TWENTYSIX / Lighttown Closeure
03 _ DAHL / What A View
04 _ REAL DANGER, THE / Making Enemies
05 _ ET EXPLORE ME / Every Town Should Have It’s Own One Man Band
OOR-LOGE (ABONNEES ONLY)
TE KOOP IN DE OOR-SHOP
BESCHIKBAAR ALS DOWNLOAD